İlllere göre araç kiralama fiyatları ve araba kiralama firmaları bilgileri

Ucuz Araba Kiralama

Türkiye'de yaklaşık 1 milyar dolarlık bir hacme ulaşan araç kiralama sektörü son 8 yılda yaklaşık 10 kat büyüdü. Şu anda araç kiralama firmaları bireysel kiralamalar ve kurumsal filo kiralamalarla birlikte yaklaşık olarak 125 bin araçla hizmet veriyor. Sektör yetkilileri bunun 7-10 sene içinde 700 bin araca ulaşacağını söylüyor. Tabii bu rakamlar her ne kadar yüksek gibi görünse de aslında yaklaşık 1 milyon kiralık araç kapasitesi bulunan İngiltere gibi ülkelerin sektör boyutlarına ulaşabilmek için daha çok yol alınması gerekli.

Sektörün en çok talep gören alanları şehir içindeki günlük kiralamalar, turizm mevsiminde başta tatil yöreleri olmak üzere ülke genelinde yapılan 7-15 günlük kiralamalar ve şirketlerin araçlarla uğraşmaktan kurtuldukları, tüm bakımların firmalar tarafından gerçekleştirildiği kurumsal filo kiralamaları. Bunlar dışında havaalanları başta olmak üzere transfer hizmetleri, lüks araç kiralama, ticari araçlar, otobüs ve minibüs kiralamaları sektörün diğer kalemlerini oluşturuyor.

Kurumsal kiralamalarla dünya ekonomisindeki dalgalanmalara paralel olarak bazı yıllar büyüme hızını kaybetse de özellikle günlük bireysel kiralamalarda yakalanan %10 büyüme hızı sektörün henüz tam hacmine ulaşmadığının göstergesi. Günlük kiralama hizmeti veren firma sayısı uluslararası araç kiralama firmaları hariç 650-750 civarında. Tabii tezgah altı olarak tabir edilen ve herhangi bir resmi belgesi bulunmayan ve genellikle araç kiralama firmalarının talebe cevap veremedikleri yaz aylarında türeyen kiralama firmaları bu rakamın dışında.

Araç kiralama sektörünün en büyük olduğu iller ise sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir. Özellikle kurumsal filo kiralamaları alanında önde olan bu illeri turizmin yükselişte olduğu Antalya, Samsun, Konya ve Trabzon takip ediyor. Fethiye, Çeşme, Bodrum, Belek gibi popüler turist destinasyonları da bu listede kendine yer buluyor.

Araç kiralama firmalarının en çok kiraladıkları araçlar arasında Fiat, Ford ve Renault'un binek dizel modelleri başı çekiyor. Az yakıt tüketimi ve günlük kira bedellerinin düşük olması nedeniyle tüketiciler tarafından tercih edilen bu markalar dışında sektörde Range Rover, Audi Q7, Land Rover gibi 4x4'lerden Ferrari, Porsche, Mustang gibi spor arabalara, Limuzin, Chrysler, Volvo gibi makam arabalarından cabrio araçlara kadar her türlü aracı bulmak mümkün. Tabii bu özellikli araçları kiralayan firma sayısı çok değil ve genellikle büyükşehirlerde bulunuyorlar.

Transfer hizmetleri de sektörün dikkat çeken kollarından biri. İstanbul havalimanı, yaz aylarında Bodrum ve Dalaman havalimanları, İzmir Adnan Menderes, Atatürk Havalimanı, Ankara Esenboğa, Sabiha Gökçen başta olmak üzere tüm havaalanlarından dilediğiniz noktaya transfer hizmeti veren firmalar özellikle yurtdışından gelen yabancı turistler ve araca sadece otele ulaşmak ve havaalanına geri dönmek için ihtiyaç duyan yerli turistler arasında popüler. Bu noktada Mercedes Vito gibi Vip kategorisinde sayılan minibüslerden 60 yolcu kapasiteli otobüslere kadar farklı seçenekler mevcut.

Türkiye'deki potansiyeli gören uluslararası araç kiralama firmalarının ofisleri artık pek çok büyük şehirde ve havalimanlarında bulunuyor. Bu şirketlerin promosyon kampanyaları ve dönemsel indirimleri sektörde rekabeti arttırarak yerli firmalarında fiyatlarını indirmeleri sağlamakta. Bugün örneğin Albea model bir aracı 7 günlük kiralamalarda günlü 35-40 TL'ye kadar düşük fiyatlarla bulmak mümkün.

Sonuç olarak sektör geliştikçe tüketicinin aldığı hizmet kalitesi yükseliyor ve fiyatlar kiralık araç hizmeti alanlar için daha avantajlı hale geliyor. Aynı zamanda kiralanan araçların marka ve model yelpazesi genişleyerek her türlü talebe yanıt verebilecek konuma doğru ilerleniyor. Bu sayede kazanan operasyonel kiralama yapan kurumlar ve bireysel kullanıcılar oluyor.

UYARI: Listelerimizi düzenli aralıklarla güncelliyoruz ancak çoğu araç kiralama firması kış ve yaz fiyat uygulamasına gittiği, kampanya düzenlediği, dönemsel indirimler gerçekleştirdiği, logolu araç kiralama gibi özel hizmetler verdiği ve bazı firmaların internet sitelerinde yer alan kiralama bedelleri gerçeği yansıtmadığı için araba kiralama fiyatları hakkında en güncel ve en doğru bilgiyi firmaları telefonla arayarak alabilirsiniz. Sitemizde firma bilgileri ve araç kiralama fiyatları verilen firmalardan alacağınız hizmetlerde yaşanabilecek sorunlardan sitemiz sorumlu değildir. Araç kiralarken sorun yaşamamak ve ekstra ücretler ödememek için lütfen firmaların kiralama koşullarını, araç teslim ve iade şartlarını, sözleşmede yer alan özel koşulları dikkatli okuyun.

Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Bu sayfa 04.11.2013 tarihinde güncellenmiştir.